Akademia Kreatywnego Futbolu Poznań i Polska – szkoła piłkarska z centrum w Poznaniu | Technika biegu piłkarza
Akademia Piłkarska i klub sportowy dla dzieci i młodzieży od 5. do 18. roku życia w Poznaniu i okolicach. Unikalny program szkolenia kompleksowo przygotowujący piłkarza i dający możliwość gry w najlepszych klubach polskich i europejskich.
Akademia, Kreatywnego, Futbolu, Szkoła, Piłkarska, Poznań, Lwówek, zapisy, Poznańska, szkoła, piłki nożnej, Urbaś, Mąkina, Seweryn
4387
page-template-default,page,page-id-4387,ajax_fade,page_not_loaded,smooth_scroll,,wpb-js-composer js-comp-ver-3.6.12,vc_responsive,elementor-default
 

Technika biegu piłkarza

Nad czym poza kondycją pracują nasi trenerzy przygotowania motorycznego? System przygotowania trenerów AKF jest unikalny, gdyż poza standardowymi elementami przygotowania zwracamy bardzo mocno uwagę na technikę specjalną w zakresie techniki biegu. Co się na nią składa i nad czym pracujemy w skrócie przeczytać mogą Państwo poniżej.

 

PRZYGOTOWANIE KONDYCYJNE

Trener przygotowania motorycznego w obszarze przygotowania kondycyjnego zabezpiecza dziecko przed urazami i kontuzjami w ramach ćwiczeń core stability i ćwiczeń kompensacyjnych, korygujących stosując rozmaite formy rozwoju układu ruchu. Zapewnia także równomierny rozwój postawy ciała zgodnie z przyjętymi wymaganiami rozwoju osobniczego dziecka, co nie zostanie omówione w niniejszym opracowaniu.

 

PRZYGOTOWANIE KOORDYNACYJNE

Zespoły zdolności lokomocyjnych dzielimy na lokalne i globalne, pod kątem przejawów ich zastosowania. Będziemy jednak odnosić się do konkretnych zdolności, tak aby można było ująć je w ramach akcentów zastosowanych w jednostce treningowej. Pamiętajmy, iż zdolności koordynacyjnych już od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku nie traktujemy jako całości kompleksowo, lecz każdą z nich kształtujemy oddzielnie i ukierunkowujemy nasze działania na jej rozwój odmiennymi metodami.

 

Zespół zdolności koordynacyjnych dzielimy na następujące zdolności:

 1. Zdolność dostosowania ruchu – adekwatny sposób reagowania organizmu na daną sytuację ruchową poprzez odpowiednio dopasowany program działania ruchowego.
 2. Zdolność różnicowania – warunkuję wysoką ekonomię wykonywanych ruchów oraz ich dokładność. Zdolność ta przejawia się poprzez odpowiednie ułożenia ciała (optymalne pozycje kątowe stawów), odpowiednie napięcia mięśniowe oraz odpowiednie prędkości poszczególnych segmentów ciała. Zdolność ta jest często określana wyczuciem danej techniki, ruchu, czy przyrządu.
 3. Zdolność równowagi – określa możliwości do utrzymywania równowagi oraz powrotu do stanu równowagi po akcie ruchowym (równowaga statyczna) oraz umiejętność utrzymania określonego toru, kierunku ruchu w trakcie wykonywania zadania ruchowego (równowaga dynamiczna).
 4. Zdolność szybkiej reakcji – zdolność do szybkiego wykonania określonego aktu ruchowego w odpowiedzi na dany sygnał lub bodziec zewnętrzny lub wewnętrzny.
 5. Zdolność orientacji – określa umiejętności wyczucia przestrzeni podczas aktu ruchowego.
 6. Zdolność sprzężenia – wyraża umiejętność do łączeniu różnego typu ruchów w jeden celowy akt ruchowy. Celowość aktu ruchowego często odzwierciedla efektywność danej techniki.
 7. Zdolność rytmizacji – określa umiejętność zachowania odpowiedniego rytmu ruchów (sekwencji występowania danych ruchów), często związanego z cyklicznością aktu ruchowego

 

PRZYGOTOWANIE MOTORYCZNE SPECJALNE W ZAKRESIE TECHNIK LOKOMCYJNYCH ORAZ TECHNIKI BIEGU

Drugim zadaniem realizowanym przez trenera przygotowania motorycznego w grupie treningowej (szkoleniowej) jest nauka technik lokomocyjnych.

Struktura technik lokomocyjnych:

 1. Technika biegu: z piłką, bez piłki, w sytuacjach niskich (ze zmianą kierunku, w slalomie, w przejściu do i ze zwodu, w przejściu do i z przyjęcia/podana piłki, z innych technik lokomocyjnych np. ze startu, ze względu na szybkość biegu, kierunek biegu), w sytuacjach wysokich (bieg z duża prędkością, długi bieg tyłem).
 2. Technika startu: naturalna, sytuacjna, piwotem krokiem odstawnym, z rotacją, z pozycji niskich, z pozycji wysokich.
 3. Technika zatrzymania: pozycje obunóż, pozycje przód/tył, pozycje lateralne.
 4. Zmiana rytmu ruchu.
 5. Technika zwodu i zmiany kierunku biegu, rotacje: pozycje niskie jednonóż, obunóż. side- i drop- stepy.
 6. Technika skoku.
 7. Technika upadania.
 8. Zasady zachowania w kontakcie.
 9. Sterowanie środkiem ciężkości w motoryce specjalnej (przy podaniu, przy zwodzie).